Prowadzenie organizacji pozarządowej to trudne zadanie. Nie tylko realizujesz misję swojej fundacji lub stowarzyszenia, ale musisz też pamiętać o wszystkich zobowiązaniach, które nakłada na Ciebie prawo. Księgowość w NGO w niektórych kwestiach bardzo przypomina to, co możesz znać z prowadzenia swojej firmy, ale są pewne aspekty, które ją wyróżniają.
Nie wiesz, od czego zacząć zakładanie organizacji? Sprawdź moją ściągę.
Nie wiesz, jakie dokumenty są Ci potrzebne w organizacji? Radczyni prawna Natalia Kolbus przygotowała przydatną listę na ngo.pl.
W tym tekście zebrałam dla Ciebie listę wszystkich podstawowych obowiązków zgłoszeniowych i sprawozdawczych dla organizacji pozarządowych w Polsce. Jednym słowem, o czym musi pamiętać księgowość i zarząd organizacji pozarządowej.
Twoje zadania co miesiąc
Jeśli jesteś podatnikiem VAT – masz obowiązek składać comiesięczne deklaracje VAT
Jeśli masz pracowników – musisz składać comiesięczne raporty DRA wraz z raportami imiennymi RCA do 15 każdego miesiąca po miesiącu wypłaty wynagrodzeń.
Jeśli masz pracowników – opłacasz podatek od osób fizycznych do 20 dnia kolejnego miesiąca (po miesiącu wypłaty wynagrodzeń)
Twoje roczne obowiązki sprawozdawcze
Pierwszy miesiąc nowego roku podatkowego – jeśli obroty Twojej organizacji nie przekroczyły w poprzednim roku 100 tysięcy złotych – nie musisz prowadzić ksiąg rachunkowych. A to oznacza, że musisz wybrać uproszczoną ewidencję i powiadomić o tym urząd. Jeśli rok obrotowy zgadza się z rokiem kalendarzowym, termin zgłoszenia upływa 31 stycznia.
Do 31 stycznia następnego roku – składasz deklarację PIT 4R – jest to deklaracja pobranych przez płatnika zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Czyli za rok 2023 składamy do stycznia 2024.
Do 31 stycznia – składasz ZUS IWA dla podatników, którzy cały rok byli zarejestrowani w ZUS i średnio w miesiącu ubezpieczali 10 osób. Jest to informacja potrzebna do ustalenia wysokości procentowej składki wypadkowej na dany rok.
Do 31 stycznia – musisz przekazać do urzędu skarbowego PIT-11 – rozliczenie roczne pracownika.
Do końca lutego – przesyłasz PIT-11 każdemu z pracowników.
Do 31 marca – musisz złożyć deklarację, zeznanie roczne organizacji CIT-8 za poprzedni rok.
Do 31 marca (czyli w terminie 3 miesięcy od końca roku obrotowego) – musisz podpisać sprawozdanie organizacji.
Do 31 czerwca – sprawozdanie za poprzedni rok sprawozdawczy powinno być zatwierdzone, a następnie składasz je w KRS (elektronicznie).
Do 31 grudnia – musisz złożyć do odpowiedniego Ministra (zapisanego w statucie) sprawozdanie za poprzedni rok z działalności fundacji. Więcej o tym przeczytasz na https://legalden.pl/sprawozdanie-z-dzialalnosci-fundacji/.
Mam nadzieję, że ta krótka ściąga pomoże Ci w sprawnym działaniu Twojej Fundacji lub stowarzyszenia. Jeśli któryś z kroków wydaje Ci się zbyt skomplikowany lub już wiesz, że potrzebujesz pomocy – napisz do mnie – grazyna.sokolowska@impactden.pl. W naszym ekosystemie wsparcia dla liderów i liderek społecznych znajdziesz ekspertów i ekspertki księgowości i prawa, które od wielu lat wspierają powstawanie i rozwój organizacji pozarządowych.
Obraz Steve Buissinne z Pixabay