Nowa specustawa przewiduje pomoc dla przedsiębiorców, w związku z epidemią koronawirusa i spowodowanym tym spadkiem przychodów z działalności gospodarczej. Poniżej znajdziecie 5 naszych zdaniem najważniejszych zmian wprowadzonych w ustawie i innych aktach prawnych z nią związanych:
1. Dofinansowanie części wynagrodzenia pracownika oraz zwolnienie całkowite ze składek ZUS (art. 31zq ustawy COVID-19)
Podstawową pomocą przewidzianą dla przedsiębiorców jest dofinansowanie części kosztów wynagrodzenia pracownika i związanych z nim składek w tym składek ZUS. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą możesz wystąpić z wnioskiem o pomoc związaną z utrzymaniem zatrudnienia do starosty. Musisz jednak pamiętać, że osoby, które objęte zostaną pomocą finansową nie mogą zostać przez Ciebie zwolnione. Jeżeli zatrudniasz mniej niż 10 osób możesz zostać całkowicie zwolniony ze składek ZUS.
2. Pożyczka bezzwrotna
(art. 15zzd ustawy COVID-19)
W ramach pomocy związanej z minimalizacją zwolnień, w związku z kryzysem finansowym Twojego przedsiębiorstwa, możesz wnioskować o dofinansowanie do 5 tysięcy złotych w ramach pożyczki bezzwrotnej.
3. Zmiana warunków zatrudnienia
(art. 15zf ustawy COVID-19)
Jeżeli jesteś pracodawcą, a w związku z epidemią koronawirusa wystąpił u Ciebie spadek obrotu gospodarczego, zgodnie z przepisami specustawy, możesz zawrzeć ze swoim pracownikiem porozumienie, w ramach którego zastosujesz wobec niego mniej korzystne warunki zatrudnienia niż te, które zawarte były na pierwotnej umowie o pracę pomiędzy wami. Warunkiem skorzystnia z tego uprawnienia jest niezaleganie z zobowiązaniami podatkowymi.
4. Dofinansowanie kosztów utrzymania jednoosobowej działalności gospodarczej (art. 15zzc ustawy COVID-19)
Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, gdy nie zatrudniasz pracowników, możesz złożyć wniosek o pomoc w związku z dofinansowaniem części kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa, w wysokości do 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie.
5. Zmiana terminu w związku z PPK
(art.54 ustawy COVID-19)
Wsparcie dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników to również terminy związane z zawarciem umowy w związku z pracowniczymi planami kapitałowymi. Przesunięcie terminu wiąże się z ilością osób, które zatrudniasz. Jeżeli zatrudniasz od 20 do 49 osób, termin zawarcia umowy zostanie przesunięty do 1 października. Ten sam termin obowiązuje w przypadku, gdy zatrudniasz od 50 do 249 osób. Jeżeli Twoje przedsiębiorstwo zatrudnia do 20 pracowników, termin zawarcia umowy to 1 października 2021.
Procedura otrzymania pomocy rządowej w ramach dofinansowania przedsiębiorstwa, to postępowania wymagające złożenia odpowiednich wniosków.
Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się czy spełniasz warunki do otrzymania wsparcia związanego z utrzymaniem pracowników oraz działalności gospodarczej, napisz do nas na biuro@legalden.pl. Każda sprawa zostanie rozpoznana przez nas priorytetowo.
Photo by Martin Sanchez on Unsplash