Tarcza antykryzysowa 4.0 to już ostatnia wersja ustawy gwarantującej pomoc dla osób fizycznych i przedsiębiorców, którzy odczuli negatywne skutki kryzysu finansowego związanego z koronawirusem.
Mimo wielu spekulacji, w najnowszym projekcie ustawy nie pojawiły się zapisy umożliwiające przedsiębiorcy zwalnianie swoich pracowników drogą poczty elektronicznej, czy też obniżenia wymiaru czasu pracy, tylko i wyłącznie na podstawie oświadczenia zatrudniającego, o 10 procent.
Poniżej znajdziecie najważniejsze zapisy, które przewiduje Tarcza antykryzysowa 4.0, która już niebawem wejdzie w życie.
Ograniczenie wysokości odpraw i odszkodowań
Jednym z najważniejszych zapisów tarczy antykryzysowej 4.0 jest ograniczenie odpraw i odszkodowań do 10-krotności wysokości minimalnego wynagrodzenia. Do tej pory, odprawa wypłacana była na zasadach ogólnych – czyli maksymalnie 15-krotność minimalnego wynagrodzenia.
Przymusowy urlop
Ustawa przewiduje również możliwość wysłania pracownika na zaległy urlop bez jego zgody. Z nowo wprowadzonego przepisu wynika, że decyzja będzie leżała jedynie po stronie pracodawcy – ten również nie będzie zobowiązany treścią wcześniej ustalonych planów urlopowych, czy też zasadami przyznawania urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach, w wymiarze do 30 dni. Również do pracodawcy należy ostatnie słowo w kwestii terminu, w którym pracownik zostanie skierowany na urlop.
Możliwość zawieszenia funduszu socjalnego
Tarcza antykryzysowa zwalnia pracodawcę z obowiązku gromadzenia pieniędzy na fundusz socjalny. Do tej pory, gdy zatrudniał powyżej 50 pracowników musiał robić to zawsze. Środki zgromadzone na takim funduszu można było przeznaczyć na dofinansowanie wyjazdu wakacyjnego, paczki żywnościowe czy po prostu pomoc związana z wypadkiem czy zdarzeniem życiowym, na które pracownik nie miał wpływu.
W przypadku gdy pracodawca zatrudniał poniżej 50 osób, pomimo braku obowiązku odkładania środków na fundusz socjalny, musiał wypłacać zatrudnionym osobom świadczenie urlopowe. Projekt nowej ustawy zwalnia pracodawcę również z takiego obowiązku.
Jedynym ograniczeniem w związku z likwidacją wspomnianych funduszy, jest obowiązek ustalenia ich likwidacji ze związkami zawodowymi – oczywiście jeżeli w zakładzie pracy takie działają.
Brak możliwości odcięcia prądu
W nowej tarczy antykryzysowej znalazły się również przepisy o tym, że w ciągu pół roku od wprowadzenia epidemii nie można odłączyć prądu, gazu i ciepła, co najważniejsze nawet jak ktoś przestał płacić rachunki. Jest to pomoc skierowana bezpośrednio do gospodarstw domowych.
Automatyczne przedłużenie koncesji na sprzedaż alkoholu
Właściciele i klienci sklepów alkoholowych nie będą musieli obawiać się zamknięcia ich sklepów z uwagi na wygaśnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu. Tarcza antykryzysowa przewiduje również rozwiązanie dla tego problemu – wystarczy, że właściciel opłaci odpowiednie pozwolenie, a koncesja automatycznie przedłuży się o następne sześć miesięcy.
Praca zdalna
W tarczy antykryzysowej 4.0 zostały również wyjaśnione zasady i sposób w jaki ma być wykonywana praca zdalna. Jest to niewątpliwie ważna kwestia, ponieważ w czasie epidemii koronawirusa to właśnie na taki rodzaj pracy decyduje się wiele zakładów.
Nowym obowiązkiem, który pracodawca może nałożyć na pracownika jest zobowiązanie go do sporządzenia raportu z wykonanej pracy. Pracownik musi rozliczać się z tego co i kiedy zrobił.
Wielu ekspertów twierdzi jednak, że przepisy o wykonywaniu pracy zdalnej, w żaden sposób nie chronią pracownika przed wykonywaniem pracy powyżej czasu ustalonego w umowie.
Dopłaty do kredytów bankowych
Najważniejszym dla przedsiębiorców zapisem tarczy antykryzysowej 4.0 jest możliwość dopłaty przez państwo do kredytów dla firm. Państwo przyjmie na siebie jakąś część oprocentowania zobowiązań kredytowych. Grupy, do których kierowana jest pomoc to mali i średni przedsiębiorcy oraz pozostałe przedsiębiorstwa. Dla pierwszej grupy państwo przyjmie na siebie dwa punkty procentowe a dla drugiej jeden. Jednak jak każda pomoc finansowa, tak i ta ograniczona jest maksymalnym budżetem – 567 milionów złotych, tyle maksymalnie państwo może przeznaczyć na tę formę wsparcia dla przedsiębiorców.
Jeżeli macie jakieś wątpliwości w związku z wprowadzeniem ostatniej już tarczy antykryzysowej 4.0 zapraszamy do kontaktu przez email biuro@legalden.pl.
Więcej o naszym wsparciu dla przedsiębiorców przeczytasz tutaj: https://impactden.pl/biznes/
Źródło zdjęcia: canva.com, @gettyimagespro