Z doświadczenia wiemy, że sprawy spadkowe to jedne z najcięższych spraw dla naszych klientów. Wielu spadkobierców często nie zgadza się z ostatnią wolą najbliższej im osoby. Nasi klienci zastanawiają się jak i czy w ogóle można podważyć testament.
O tym jak podważyć testament przeczytacie w naszym najnowszym artykule.
Jaki testament możemy podważyć?
Istnieje wiele rodzajów testamentu: pisemne, te złożone w formie oświadczenia np. przed wójtem, czy w wyjątkowych okolicznościach – każdy z tych testamentów możemy podważyć.
Jak podważyć testament? – droga sądowa
Testament można podważyć w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, a także w toku innego postępowania. Takim postępowaniem może być na przykład postępowanie o uchylenie lub zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Podważenie testamentu to najczęściej działanie podejmowane przez obronę w powództwie o wykonanie zapisu testamentowego oraz w sprawach związanych ze stwierdzeniem nabycia spadku.
Unieważnienia testamentu można również żądać w toku sprawy o zachowek (np. gdy w treści testamentu osoba żądająca zachowku została wydziedziczona).
Sąd spadku
Sąd spadku to sąd powołany w celu oceny ważności sporządzonego testamentu. Jego zadaniem jest również rozstrzygnięcie zgłoszonych przez stronę decydującą się podważyć testament zarzutów. W tym miejscu należy też zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu cywilnego, to osoba, która zarzuca nieważność testamentu, jest obowiązana te okoliczności udowodnić.
Jak podważyć testament notarialny?
Jak już wcześniej pisaliśmy – każdy testament można podważyć. Jednak podważenie testamentu notarialnego może być bardzo trudne. Jest to spowodowane tym, że notariusz ma obowiązek przypilnować tego, żeby osoba składająca przed nim ostatnią wolę działała świadomie, jej decyzje były swobodne i co najważniejsze bez przymusu. Dlatego tak ważne jest, aby zebrać jak najwięcej mocnych i skutecznych dowodów potwierdzających słuszność naszych zarzutów i twierdzeń.
Testament – kiedy jest nieważny?
Istnieją sytuacje, w których testament jest po prostu nieważny- pomimo tego, że „technicznie” został sporządzony w sposób poprawny. Z nieważnym sporządzeniem ostatniej woli mamy do czynienia wtedy, gdy jest ono sporządzone:
- w momencie, gdy świadomość lub swobodne podejmowanie decyzji i wyrażenia woli testatora jest wyłączone lub w znacznym stopniu ograniczone – np. choroba, załamanie nerwowe
- pod wpływem błędu, o którego istnieniu testator nie wiedział, a gdyby wiedział to nie sporządził by testamentu w taki sposób
- pod wpływem groźby lub oczywistej manipulacji innej osoby
* na nieważność testamentu z powyższych przyczyn nie można się powołać po upływie lat trzech od dnia, w którym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, a w każdym razie po upływie lat dziesięciu od otwarcia spadku.
Pamiętajmy również, że nieważność testamentu mogą też powodować błędy popełnione przy jego sporządzaniu tzw. błędy techniczne. Może to być na przykład brak podpisu spadkodawcy pod testamentem czy spisanie wspólnego testamentu przez małżonków.
Przedstawione powyżej sytuacje stanowią bezsprzeczną podstawę, na której możemy oprzeć nasze żądanie o unieważnienie testamentu.
Wsparcie kancelarii
Jeżeli chcesz podważyć testament, a nie wiesz od czego zacząć skontaktuj się z nami przez nasz email biuro@legalden.pl . Na pewno pomożemy. Jeśli chcesz poznać nasze wynagrodzenie za prowadzenie sprawy o podważenie testamentu skontaktuj się z nami.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym jest zachowek i kiedy możesz o niego wnosić, zapoznaj się z naszym artykułem, który znajdziesz tutaj: https://impactden.pl/zachowek-wszystko-co-musisz-wiedziec-na-ten-temat/