Praca ponad ustalony wymiar pracy jest jednym z obowiązków pracownika. Dlatego w przypadku, gdy pojawią się szczególne potrzeby pracodawcy, może on wydać pracownikowi takie polecenie. Nieuzasadniona przez pracownika odmowa pracy w godzinach nadliczbowych może wiązać się z tym, że pracodawca może wyciągnąć wobec niego konsekwencje takie jak np. kara porządkowa w postaci nagany czy upomnienia. W ostateczności może dojść nawet do wypowiedzenia umowy o pracę ze strony pracodawcy. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć jak napisać pozew o wynagrodzenie za nadgodziny.
Co zrobić, gdy pracodawca nie płaci za nadgodziny
Praca w godzinach nadliczbowych, to w wielu przypadkach poświęcenie ze strony pracownika. W wielu przypadkach pracownicy zamiast spędzać czas w domu z rodziną muszą pracować do późnych godzin czasem w niedziele i święta. Jednak mimo to, wielu pracodawców po rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę odmawia mu wypłaty należnego wynagrodzenia. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy na drogę sądową, a pracownik musi wiedzieć jak napisać pozew o wynagrodzenie za nadgodziny.
Pozew o wynagrodzenie za nadgodziny – dodatek
Obowiązkiem pracodawcy wobec pracownika, jest wypłacenie mu dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. W przypadku gdy, pracownik pracuje ponad ustalony w umowie wymiar czasu pracy w porze nocnej, niedziele i święta (chodzi o święta niebędące dla pracownika dniami, w których świadczy pracę) oraz w dniu wolnym od pracy udzielonym mu w zamian za świadczenie pracy w niedziele i święto – pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia ustalonego wcześniej w umowie. Co więcej należy również pamiętać, pełna wysokość dodatku należy się pracownikowi, gdy ten przekroczy średni wymiar tygodniowego czasu pracy. W pozostałych przypadkach pracy w nadgodzinach, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 50% podstawowego wynagrodzenia.
Można więc zauważyć, że kwota, która należy się pracownikowi za przepracowane nadgodziny nie jest niska, dlatego ważne jest, aby wiedzieć jak napisać pozew o wynagrodzenie za nadgodziny.
W pozwie o wynagrodzenie za nadgodziny, najważniejsze są dowody
Najważniejszym elementem pozwu o wypłatę wynagrodzenia za nadgodziny są bez wątpienia dowody. Udowodnienie przed sądem zasadności naszego roszczenia jest kluczowe dla wyniku naszej sprawy. Co więcej sprawie o wypłatę wynagrodzenia za nadgodziny, to pracownik jest zobowiązany udowodnić, że w rzeczywistości wynagrodzenie za nadgodziny mu się należy.
Dowodami w sprawie o wypłacenie wynagrodzenia za nadgodziny może być tak naprawdę wszystko co tylko wskazuje, że pracownik rzeczywiście wykonywał pracę w nadgodzinach. Najpopularniejszymi z nich jest wykazanie godzin pracy (można to zrobić np. przez raport kart wejść i wyjść do zakładu pracy), wykaz maili wysyłanych po godzinach, raport rozmów z telefonu służbowego, a także zeznania świadków (pracowników, którzy również wykonywali pracę po godzinach lub wiedzieli o tym, że pracownik domagający się wypłaty za nadgodziny rzeczywiście ją wykonywał.
Jeżeli jednak pracodawca nie prowadził ewidencji czasu pracy, to on będzie miał obowiązek udowodnić, że pracownik nie wykonywał pracy w nadgodzinach – wskazuje na to orzecznictwo Sądu Najwyższego.
Dowiedz się również czego nie robić w sądzie
Wsparcie naszej kancelarii
Podjęcie pierwszych kroków przeciwko swojemu pracodawcy jest bardzo trudne i wymaga dużego zaangażowania emocjonalnego. Profesjonalne wsparcie jest kluczowe dla wygrania sprawy o roszczenia pracownika wobec pracodawcy. Jeżeli chcesz rozpocząć walkę o swoje prawa pracownicze i zastanawiasz się jak napisać pozew o wynagrodzenie za nadgodziny, skontaktuj się z nami przez email biuro@legalden.pl. Na pewno pomożemy.
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej, skontaktuj się z nami klikając tutaj https://impactden.pl/kontakt/.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się co zrobić gdy pracodawca nie płaci, przeczytaj artykuł tutaj: https://impactden.pl/co-zrobic-gdy-pracodawca-nie-placi/