Przeczytaj, jak dzięki naszemu wsparciu rodzina bez problemu może mieszkać wspólnie w Polsce, a partnerzy rozwijają się tu zawodowo.
Branża-klienta
Działania na rzecz osób dotkniętych przesiedleniem przez wojny i inne kataklizmy
Rodzaj klienta
Doświadczone NGO
Wyzwanie naszego klienta
organizacji, posiadająca obywatelstwo Państwa Unii Europejskiej, w 2023 roku przyjechała do Polski z rodziną. Dwójką dzieci i partnerem, z którym od lat pozostawała w związku partnerskim, który był zarejestrowany w jednym z Państw Unii Europejskiej. Partner posiada obywatelstwo kraju, który nie należy do UE, więc mógł przebywać w Polsce maksymalnie 90 dni. Ze względu na to, że w Polsce brakuje regulacji prawnej związków partnerskich, nie mógł uzyskać karty pobytowej w ramach procedury rodzinnej. Uzyskanie zezwolenia na pobyt zajmuje co najmniej 6 miesięcy. Partner musiał posiadać jednak to zezwolenie wcześniej, żeby móc przebywać w Polsce i podróżować w ramach pracy. Dalsze przebywanie w Polsce bez odpowiednich dokumentów ograniczało mu również podróże biznesowe do innych krajów Unii, wyjazd z Polski z kolei uniemożliwiłby powrót do rodziny.
Rozwiązania
Rozwiązanie związku partnerskiego i małżeństwo: opcja przewidywała rozwiązanie związku partnerskiego, a następnie zawarcie małżeństwa. Proces rezygnacji trwa do 2 miesięcy ze względu na proces administracyjny między krajami, dodatkowo rezerwacja terminu w urzędzie do zawarcia małżeństwa to kolejne kilka tygodni. Klienci nie mieli tyle czasu. Przekształcenie związku partnerskiego na małżeństwo: opcja przewidywała przekształcenie, czyli tranzycje związku partnerskiego, na małżeństwo. Po analizie znaleźliśmy państwo, w którym możliwa jest taka procedura. Para w ciągu 3 dni dokonała legalnej tranzycji związku, czyli zmiany formy relacji ze związku partnerskiego na małżeństwo. Karta pobytowa została uzyskana, zanim jej brak mógłby negatywnie wpłynąć na życie zawodowe partnera.
Dlaczego takie opcje
System prawny jest niedoskonały i zawiera liczne luki. Jako prawnicy nie jesteśmy w stanie zapełnić wszystkich przy pomocy środków dostępnych w Polsce, ale możemy szukać innych rozwiązań. Zaproponowaliśmy dwa rozwiązania, jedno szczególnie niestandardowe, para zdecydowała się na tranzycję związku, ze względu na szybką realizację.
Realizacja
Aleksandra Bura, Natalia Kwiatkowska
Rezultaty
Uzyskaliśmy dokument pobytowy w 3-krotnie krótszym czasie. Znaleźliśmy nieoczywiste rozwiązanie w sytuacji, w której bardzo ograniczał nas czas. Dzięki naszemu wsparciu rodzina bez problemu może mieszkać wspólnie w Polsce a oboje partnerzy rozwijają się tu zawodowo.