Ułatwienia dostępu

PESEL ze statusem UKR – co dalej?
  • NGO  | 
  • biznes

Jeżeli jesteś obywatelem Ukrainy, objętym „specustawą” (Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa), powinieneś zacząć swoje pierwsze urzędowe sprawy, od pozyskania numeru PESEL ze specjalnym statusem „UKR”.

Przeczytaj więcej o legalizacji pobytu i pracy→ https://impactden.pl/legalizacja-pobytu-pracownikow-ngo/

Czy Ukraińcy przebywający w Polsce muszą mieć PESEL?

Pozyskanie numeru PESEL ze statusem UKR nie jest obowiązkowe. Posiadanie go ułatwi jednak znacznie dalsze funkcjonowanie w Polsce oraz zapewni dostęp do świadczeń pieniężnych.

Polski rząd umożliwił uchodźcom z Ukrainy skorzystanie z wielu programów socjalnych i społecznych. Dzięki nowym przepisom obywatele Ukrainy mogą skorzystać m.in. z ochrony czasowej, podjąć legalną pracę czy kontynuować leczenie. Ważny jest też dostęp do edukacji dla najmłodszych oraz zapewnienie im opieki.

Jak pozyskać PESEL ze statusem UKR?

Wniosek o nadanie numeru PESEL ze statusem UKR możesz złożyć w dowolnym urzędzie gminy. Formularz należy pobrać przez Internet lub też skorzystać z gotowych druków, które znajdują się w urzędzie. Podczas składania wniosku musisz dodatkowo okazać dokument, który potwierdzi Twoją tożsamość.

Proces nadania numeru PESEL wymaga dołączenia również zdjęcia. Od osób, które ukończyły 12. rok życia i złożą wniosek o PESEL dla obywatela Ukrainy, będą pobierane również odciski palców.

Czy urząd może odmówić nadania numeru PESEL?

Uproszczona procedura umożliwia przyznanie statusu UKR każdemu, kto, uciekając przed wojną, schroni się na terenie Polski. Należy jednak spełnić podstawowe wymagania, bez konieczności wykazywania podstawy prawnej.

Oznacza to, że jeśli dopełnisz wszystkich formalności, urząd nie ma możliwości odmówienia nam nadania numeru PESEL.

Wyjazd z Polski a utrata PESEL UKR

Wyjazd z Polski na okres poniżej 30 dni nie powoduje utraty PESEL UKR. Jeśli wyjedziesz z Polski na ponad 30 dni, istnieje ryzyko utraty statusu UKR.

Straż Graniczna prowadzi rejestr obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi oraz którzy złożyli wniosek o PESEL UKR.

Do kiedy obowiązuje ochrona na podstawie statusu UKR?

Po niedawnych zmianach związanych z odwołaniem stanu epidemii w Polsce legalny pobyt obywateli Ukrainy (i określonych członków ich rodzin), którzy w okresie od 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy został przedłużony do 4 marca 2024 r. Do tej daty obywatele Ukrainy mogą legalnie pozostawać i pracować w Polsce.

Wsparcie kancelarii

Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas→ biuro@legalden.pl. Na pewno pomożemy.

Banner 01 2
fot. Łukasz Widziszowski
ESG | prawo pracy

Adwokatka i absolwentka studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych na kierunku Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych (kadry i płace) na Uczelni Łazarskiego. Jej zainteresowania zawodowe obejmują prawo pracy, HR, podatki, pomoc prawną cudzoziemcom oraz kobietom i dzieciom. Współpracuje z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi oraz firmami międzynarodowymi. Jest autorką licznych publikacji oraz artykułów prawniczych. Prowadzi również szkolenia z zakresu prawa pracy, NGO, wolontariatu pracowniczego oraz nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, znanej "Ustawą Kamilka".

Podobne