Ułatwienia dostępu

5 zasad, jak stworzyć regulamin
  • biznes  | 
  • NGO  | 
  • startup

Praktycznie każda organizacja pozarządowa, czyli fundacja czy stowarzyszenie tworzy regulamin. To może my być regulamin współpracy z wolontariuszami lub regulamin świadczonej pomocy.

Przede wszystkim uważam, że regulamin powinien być krótki. Dlaczego? Ponieważ chcesz, żeby został przeczytany i zrozumiany. To jednak nie wszystko – w ciągu wielu lat mojej pracy ze stowarzyszeniami i fundacjami zauważyłem, że jest kilka zasad, których dobrze się trzymać. To dzięki nim regulamin jest skuteczny.

Jak napisać regulamin

  1. Nie szykuj się na wojnę – zadbaj o najważniejsze informacje, ale nie próbuj przewidzieć wszystkich możliwych konfliktów
  2. Zadbaj o czytelną strutkturę, czyli przejrzysty podział
  3. Na początku dodaj esencję regulaminu – najważniejsze wątki, których nikt nie powinien przegapić
  4. Pisz prostym językiem, dodawaj tabele i wykresy
  5. Nie dodawaj niepotrzebnych zapisów – uwzględnij tylko to, co konieczne.

Jak widzisz – napisanie dobrego regulaminu wcale nie jest trudne. Musisz się przede wszystkim zastanowić, kto go będzie czytał i co chcesz osiągnąć za jego pomocą. Więcej o dobrych regulaminach piszemy na Legalden | Prawo dla NGO.

Wsparcie liderów i liderek

Jacek Olejarz - doradza organizacjom pozarządowym, jak działać efektywnie i zgodnie z prawem. Założyciel kancelarii Legalden i Fundacji LawForGood, Adwokat, laureat nagrody specjalnej Rising Stars 2022, dla którego najważniejsze jest to, by jego praca miała pozytywny wpływ na społeczeństwo. Tylko w 2022 założona przez niego kancelaria założyła niemal 50 nowych organizacji pozarządowych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (prawo) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (MBA). Wolny czas spędza na rozwijaniu się jako tata i partner najfajniejszej rodziny pod słońcem. Niekiedy ma czas na inne zainteresowania – na granie w gry strategiczne czy zgłębianie tajemnic historii (najchętniej łączy te dwie pasje – grając w gry firmy Paradox Interactive).

Podobne